Krvácení z tělních otvorů

27. října 2009 v 1:12 |  Krvácení a jeho zástava
Krvácení z nosu
Krvácení z nosu se objevuje buď při úrazu, nebo jako příznak nějakého onemocnění (porucha krevní srážlivosti, vysoký krevní tlak, dlouhodobé poškození nosní sliznice). Snad každému z nás někdy tekla krev z nosu, a přesto si pořád spousta lidí není jistá, jak v takové situaci postupovat. Hlavu PŘEDKLONÍME, aby krev mohla volně odtékat. A to proto, aby krev netekla do žaludku, protože by mohla vyvolat zvracení. Krvácení zastavujeme pevným stisknutím kořene nosu po dobu minimálně 5 minut. Po té pomalu povolujeme stisk, pokud by krvácení pokračovalo, znovu nos stiskneme. Postižený dýchá ústy, neměl by smrkat ani kašlat. Lze přiložit zraněnému studené obklady na čelo, nad kořen nosu a zátylí. Odbornou pomoc vyhledáváme při déletrvajícím krvácení. Na nos můžeme přiložit prakový obvaz vyplněný savou látkou.

Krvácení ze zvukovodu
Drobné krvácení nejčastěji vzniká při poranění zevního zvukovodu a bubínku, které může způsobit cizí těleso, působení tlakové vlny v blízkosti výbuchu, nebo např. tlak při potápění, při skocích do vody. Závažnější je dlouhodobé nevýrazné krvácení doprovázené výtokem žlutobílého mozkomíšního moku značící těžké mozkolebeční poranění. Na ucho vždy přikládáme sterilní odsávací obvaz, nikdy ho neucpáváme, krev necháme volně odtékat. Při položení zraněného ho ukládáme na stranu poraněného ucha. I při drobných poranění je třeba vyhledat odbornou pomoc na ORL.

Krvácení z dutiny ústní
Nejnebezpečnější je masivní krvácení z jazyka, měkkého patra a nosohltanu, které se pokoušíme zastavit stisknutím příslušného krčního tlakového bodu. Při krvácení z vnitřní strany tváře používáme lícní tlakový bod. Větší krvácení, které provází vylomení zubu, ošetřujeme dostatečně vysokým sterilním tamponém, který poraněný pevně skousne po dobu 20-30 min. Po té stisk zvolna povoluje.

Zvracení krve
Je příznakem vážného poranění zažívacího traktu nebo je důsledkem úrazového děje. Postiženého ošetřujeme v poloze na zádech s hlavou na stranu, aby se nedusil zvratky, a pokrčenými dolními končetinami, přikládáme ledové obklady na břicho. Dále můžete ústy podat několik kostek ledu, které postižený polyká celé. Provádíme protišoková opatření a neprodleně voláme Rychlou záchrannou službu.

Vykašlávání krve
Je příznakem vážného plicního onemocnění (např. tuberkulóza) a může vzniknout v důsledku úrazu hrudníku. Poraněného ošetřujeme v polosedě, zajišťujeme tělesný a hlasový klid, je-li to nutné, provádíme protišoková opatření. Přikládáme ledové obklady na hrudník. Při prudkém vykašlávání raději postiženého položíme na bok s mírně vypodloženým hrudníkem a vždy provádíme protišoková opatření. Zajistíme odbornou pomoc.

Krvácení z močových cest, pohlavních orgánů a konečníku
Příčinou bývá nejčastěji předchozí onemocnění těchto orgánů, méně často úrazový děj. Nejnebezpečnější je gynekologické krvácení, nejčastěji po překotném porodu, nebo provázející potrat. Postiženou pokládáme na záda, po zajištění nezbytné hygieny přikládáme dostatečně silnou odsávací vrstvu, dolní končetiny ve stehnech překřížíme a vypodložíme. Můžeme přikládat studené obklady na břicho. Je-li krvácení masivní, použijeme břišní tlakový bod a přivoláme Rychlou záchrannou službu.
Při ostatních méně výrazných krváceních přikládáme sterilní odsávací vrstvu a poraněného ošetřujeme položeného na zemi s vypodloženými dolními končetinami, tak aby se paty nedotýkali země, vypodložíme i hlavu.
 


1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lenka Jilemnická Lenka Jilemnická | E-mail | 2. března 2014 v 11:26 | Reagovat

Moc hezký ale v některých případech bych postupovala jinak než se píše ..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.